W środę (4 maja) zaczęły się egzaminy maturalne, do których przystępuje w tym roku ok. 290 tys. osób. Pierwszego dnia uczniowie zdają obowiązkowy, pisemny język polski na poziomie podstawowym. W ramach egzaminu muszą odpowiedzieć na szereg pytań i napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów.
Około południa pojawiły się nieoficjalne informacje o tym jakie były tematy wypracowań. Dotyczyły takich dzieł jak "Pan Tadeusz", "Noce i dnie" oraz "Najkrótsza definicja człowieka". Informacje te potwierdziła Centralna Komisja Egzaminacyjna, gdy opublikowała ok. 14.00 arkusze egzaminacyjne. Pierwszy temat wypracowania to: "Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów". Drugi to "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów". Trzeci to "Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana".
Oprócz tego trzeba było rozpoznać fragment jednej z lektur. Chodziło o "Lalkę" Bolesława Prusa. Uczniowie musieli jeszcze napisać streszczenie tekstu Krzysztofa A. Wieczorka pt. Serce czy rozum".
W czwartek (5 maja) maturzyści będą zdawać obowiązkową matematykę na poziomie podstawowym.
Komentarze (0)