Reklama

Reklama

Lublin: Lubelska Fundacja Rozwoju działa już 30 lat. Jest jednym z pomysłodawców Portu Lotniczego Lublin

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ROmedia

Lublin: Lubelska Fundacja Rozwoju działa już 30 lat. Jest jednym z pomysłodawców Portu Lotniczego Lublin - Zdjęcie główne

Lubelska Fundacja Rozwoju działa już 30 lat | foto ROmedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 2,2 mld zł dla przedsiębiorców i samorządów, 303 zrealizowane projekty, 75 tys. przeszkolonych osób, ponad 13 tys. usług doradczych - to wynik 30 lat działalności Lubelskiej Fundacji Rozwoju. Jest to jedna z najdłużej działających agencji rozwoju regionalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy też do największych, obecnie ma swoje agendy w sześciu województwach w Polsce.

Reklama

Lubelska Fundacja Rozwoju powstała w 1991 roku, jako oddolna inicjatywa instytucji zaangażowanych w rozwój gospodarczy regionu. Fundatorami były m.in. Bank Depozytowo-Kredytowy, Fundacja Solidarności Regionu Środkowo-Wschodniego, Gmina Lublin czy Wojewoda Lubelski, reprezentujący Skarb Państwa. Od początku LFR starała się wspierać rozwój gospodarczy regionu, poprzez pomoc przedsiębiorcom, instytucjom otoczenia biznesu i samorządom lokalnym.

- Bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że takiej prorozwojowej instytucji pozarządowej Lubelszczyzna nie miała nigdy wcześniej. Tak więc przyszło się nam zmierzyć z nie lada wyzwaniem. Cele, jakie postawiono przed Fundacją były z jednej strony niezwykle szerokie, ale z drugiej pozwalały skoncentrować się na określonym spektrum działania. A jest nim niezmiennie przede wszystkim wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości - mówi prof. Andrzej Kidyba, prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju, który zarządzą nią od początku istnienia.

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez LFR był Polsko - Brytyjski Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt, w latach 1995-1999, pozwolił na rozbudowę oferty usług dla małych i średnich przedsiębiorców oraz wprowadzenie nowych instrumentów finansowych i doradczych. Środki, które miały być wydane w oparciu o założenie wskaźników strat, zostały utrzymane na tym samym poziomie przy osiągnięciu wszystkich efektów zakładanych przez rząd brytyjski.

Potwierdzeniem wiodącej pozycji Lubelskiej Fundacji Rozwoju wśród instytucji otoczenia biznesu było pełnienie przez Fundację w latach 2001 – 2019 zadań Regionalnej Instytucji Finansującej. Dostępność pomocy przedakcesyjnej przyczyniła się do przygotowania lubelskich mikro, małych i średnich firm do korzystania z pomocy w ramach funduszy strukturalnych (której odbiorcą jest Polska dzięki członkostwu w Unii Europejskiej).

Efektem działalności Lubelskiej Fundacji Rozwoju jako RIF było podpisanie blisko 2,5 tys. umów dotacji na łączną kwotę blisko 1,2 mld zł. Środki trafiły za pośrednictwem LFR do przedsiębiorców i samorządów.

Lubelska Fundacja Rozwoju informuje, że wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, wynikającym z globalizacji gospodarki i z coraz wyższego poziomu konkurencyjności, ułatwia dostęp do kapitału zewnętrznego na rozwój działalności. Przykładem jest działalność Polskiego Funduszu Gwarancyjnego Sp. z o.o. oraz Funduszu Pożyczkowego LFR. Działalność pożyczkowa jest prowadzona w Lubelskiej Fundacji Rozwoju od 2001r. LFR jest pośrednikiem finansowym wybranym m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego, udzielającym bezpośredniego wsparcia przedsiębiorcom w postaci pożyczek unijnych na rozwój ich działalności gospodarczej. Dotychczasowe efekty działalności Funduszu to m.in. ponad 6 tys. udzielonych pożyczek na kwotę blisko 820 mln zł.

- Droga jaką przeszliśmy, począwszy od etapu budowania instytucji, na pełnieniu roli RIF kończąc, a dziś organizacji uczestniczącej w grze rynkowej, związana była z wykorzystywaniem wszelkich instrumentów wspierania przedsiębiorczości, jak również stawianiem czoła poważnym wyzwaniom dotyczącym innowacyjności, nowych technologii, czy certyfikacji jakości. W codziennej pracy na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości wykorzystujemy zdecydowaną większość stosowanych w Europie instrumentów wspierania przedsiębiorczości, jak: szkolenia, doradztwo, poręczenia kredytowe, gwarancje, pożyczki, venture capital, business angels, kojarzenie przedsiębiorców (m.in. misje handlowe) - mówi prof. Andrzej Kidyba, prezes LFR.

CZYTAJ TAKŻE: 

Lubelska Fundacja Rozwoju była też jednym z pomysłodawców i założycieli przedsięwzięć gospodarczych w regionie, m.in. Portu Lotniczego Lublin,  Fundacji Puławskie Centrum Przedsiębiorczości i Inkubatora Przedsiębiorczości w Puławach, Targów Wschodnich, Quality Management Centre - pierwszej spółki wdrażającej systemy ISO.

Obecnie Fundacja działa na terenie Lubelszczyzny, ale również województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, a od niedawna, łódzkiego.

- Sposób funkcjonowania, jaki sobie założyliśmy powołując do życia Fundację, to pełen profesjonalizm i transparentność. Takie podejście pozwoliło nam zrealizować ponad 300 różnego rodzaju projektów. Pamiętajmy przy tym, że nie jesteśmy finansowani z budżetu samorządów ani budżetu państwa, dlatego też postawiliśmy na koncepcję "dwupolówki”. Jedna część środków musi być wypracowana w oparciu o działalność własną oraz działalność podmiotów zależnych, drugą musimy pozyskać z projektów zewnętrznych. Łącznie wsparliśmy przedsiębiorców i samorządowców kwotą ponad 2 mld 160 mln zł pomocy. To gigantyczne jak na jedną instytucję kwoty. Dla mnie to dowód naszej siły i powód do dumy z całego zespołu Fundacji - podkreśla prof. Andrzej Kidyba.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy