reklama
reklama

Lublin: Lublinianie upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Lublinianie upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego [GALERIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW Lublinie upamiętniono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Można było m.in. obejrzeć wystawę, posłuchać koncertu i ułożyć krzyż ze zniczy.
reklama

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny. Internowano ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Wiele osób zwolniono z pracy, zmuszano do wyjazdu z Polski, co najmniej kilkadziesiąt straciło życie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w Lublinie spacyfikowano siedzibę Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność”, przy ul. Królewskiej. Odpowiedzią ludzi były strajki rozpoczęte już 13 grudnia. Największy zasięg miały 14 grudnia, kiedy strajkowało 14 przedsiębiorstw. Najdłuższej, do 19 grudnia strajkowały Zakłady Azotowe. Już od pierwszych tygodni 1982 r. zaczęła ukazywać się podziemna prasa. Pracę podjęły podziemne struktury "Solidarności”. Były też masowe manifestacje w maju i sierpniu 1982 r., które wskutek siłowej interwencji przerodziły się w walki uliczne. Formą oporu społecznego na Lubelszczyźnie były spacery w czasie emisji głównego wydania "Dziennika Telewizyjnego”, najpierw w Świdniku, a potem w Lublinie i Puławach. W latach 1987–1989 dochodziło w Lublinie do kolejnych licznych strajków, manifestacji ulicznych i happeningów, organizowanych przez młodzież, studentów i robotników.

reklama

W poniedziałek (13 grudnia), czyli w 40. rocznicę tamtych wydarzeń upamiętniono ofiary stanu wojennego. Uczestnicy lubelskich obchodów wzięli udział we mszy św., sprawowanej w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego. Wysłuchali koncertu Pieśni Niepokornej, obejrzeli wystawę elementarną Instytutu Pamięci Narodowej "Stan wojenny 1981-1983” oraz ułożyli krzyż z biało-czerwonych zniczy na Placu Litewskim. Uroczystość zakończył przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama