Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Do Kolegium dolączył właśnie prof. Mieczysław Ryba wybrany przez Sejm. Jego kandydaturę zgłosiła rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość. Jak podaje Polskie Radio 24 - poseł Marek Ast, uzasadniając wybór kandydata mówił, że prof. Ryba to dobry kandydat, który wzmocni działanie kolegium IPN.
- To znakomity kandydat, którego wiedza, działalność na wielu polach, również działalność społeczna będzie stanowić duże wzmocnienie dla IPN. Natomiast w sposób oczywisty będziemy głosować przeciwko kandydaturze dra Rydlińskiego, kandydata który popiera haniebny postulat likwidacji IPN, placówki tak zasłużonej dla Rzeczpospolitej, dzięki której otwiera się przed nami współczesna historia Polski, często bolesna - mówił posel, cytowany przez Polskie Radio 24.
Na lubelskiego historyka zagłosowało 238 posłów, a na Jego kontrkandyta - 95, przy czym drugim zgłoszonym (przez lewicę) był historyk Bartosz Rydliński. Profesor Ryba zajął w Kolegium IPN miejsce Sławomira Cenckiewicza.
Prof. Mieczysław Ryba jest historykiem, wykładowcą KUL oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest publicystą m.in. Radia Maryja i Telewizji Trwam, "Naszego Dziennika” i "Myśli.pl”. W listopadzie 2020 r. został powołany przez ministra edukacji i nauki - Przemysława Czarnka na członka zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Występuję w "Wiadomościach TVP" jako ekspert.
Jest również radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego, gdzie należy do lubu PiS. W Sejmiku był inicjatorem uchwały tzw. "anty LGBT".
Komentarze (0)