Reklama

Reklama

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej będzie mieć nową pracownię tomografii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej będzie mieć nową pracownię tomografii - Zdjęcie główne

Obecnie działająca pracownia tomografii i radiologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie planowane jest otwarcie trzeciej pracowni tomografii komputerowej. Będzie w niej nowoczesny tomograf zapewniający wysoką jakość badań przy najniższej dawce promieniowania dla pacjenta. W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonuje się w ciągu miesiąca ponad dwa tysiące badań z użyciem tomografu.

Reklama

- Jeżeli dodamy do tego czterysta badań w pracowni rezonansu magnetycznego i około siedemdziesięciu operacji wewnątrznaczyniowych wykonanych w ciągu miesiąca, to widać, że wykorzystujemy sprzęt w stopniu maksymalnym. Każdego roku przeprowadzamy w zakładzie łącznie ponad osiemdziesiąt tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej. Dlatego już wkrótce zwiększymy dostępność badań dla pacjentów i planujemy rozpocząć zapisy na badania w pracowni rezonansu magnetycznego w każdą sobotę - mówi doktor Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

- Każda inwestycja w nowy sprzęt medyczny bardzo mnie cieszy. Szpital przy al. Kraśnickiej każdego roku leczy tysiące mieszkańców województwa. Nowa pracownia tomografii pozwoli zatem diagnozować jeszcze większą liczbę pacjentów - dodaje Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. W pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się procedury diagnostyczne i lecznicze. Zakład, jako pierwszy ośrodek w regionie - przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym, niedokrwiennym udarem mózgu. Polegało to na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator. Poza zabiegami wewnątrznaczyniowymi, w zakładzie przeprowadza się procedury nienaczyniowe np. w przypadku zamknięcia przez proces nowotworowy drogi odpływu żółci do przewodu pokarmowego, operacje układu moczowego czy przezskórne biopsje narządowe (pobranie materiału do badań histopatologicznych przez nakłucie).

- Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, który wykonuje nowatorską operację embolizacji tętnic sterczowych u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Przebieg operacji jest kontrolowany dzięki aparaturze rentgenowskiej - tłumaczy doktor Maciej Mazgaj.

Embolizacja oznacza zamknięcie światła naczyń krwionośnych. Procedura ma ograniczyć dopływ krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. W wyniku tego pojawia się efekt bliznowacenia. W konsekwencji doprowadza to do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego, a tym samym znosi objawy jego przerostu.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej szpitala przy al. Kraśnickiej jest jednym z nielicznych ośrodków diagnostycznych, w którym wykonywane są, przy współpracy z lekarzami oddziału kardiologii, specjalistyczne badania serca za pomocą rezonansu magnetycznego. Rozwija się tu też diagnostykę i leczenie chorób naczyń u pacjentów z niewydolnością nerek lub uczulonych na jodowe środki kontrastujące.

Otwarcie trzeciej pracowni tomografii komputerowej planowane jest na początek przyszłego roku.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy