Uczniowie, którzy aspirują do szkół dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego czy przygotowania wojskowego, muszą złożyć wniosek do 30 maja do godziny 15:00. Terminy przeprowadzenia sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej publikowane są na stronach danych szkół.
Trzy sposoby składania wniosku
Większość placówek korzysta z elektronicznego sposobu rekrutacji. Uczeń powinien więc zalogować się do systemu (adres, login i hasło otrzymał w szkole) i wypełnić wniosek, w którym wskazują liczbę szkół, do których chce się dostać. Ich listę powinien ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych. W niektórych samorządach nadal obowiązuje tradycyjny sposób wypełniania i składania wniosków. Dokumenty należy wówczas pobrać ze strony internetowej szkoły lub wziąć z danej placówki, wypełnić, a następnie złożyć w sekretariacie. Trzecim sposobem jest wysłanie dokumentów na adres mailowy szkoły (zazwyczaj placówki mają osobny adres do przeprowadzenia rekrutacji).
Zanim więc zaczniemy cały proces, upewnijmy się wcześniej, jaki sposób obowiązuje w wybranych przez nas szkołach. Pamiętajmy jednak, że każdy z wniosków musi być podpisany przez jednego z rodziców.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczniowie wybiorą szkoły ponadpodstawowe. Rekrutacja zacznie się po weekendzie
Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty i przeliczeniu liczby punktów, będzie można jeszcze zmienić szkołę pierwszego wyboru lub kolejność wybranych placówek (8 lipca szkoły przekażą uczniom zaświadczenia z wynikami).
22 lipca szkoły podadzą listy zakwalifikowanych uczniów. Wówczas trzeba będzie złożyć w wybranej przez siebie placówce deklarację woli przyjęcia i donieść oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Pod koniec lipca placówki opublikują ostateczne listy z kandydatami, którzy dostali się do wybranych szkół ponadpodstawowych. W sierpniu odbędzie się drugi etap rekrutacji w placówkach, w których będą jeszcze wolne miejsce.
Ósmoklasiści mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów. Połowę z tych punktów zdobywa się za egzamin, a drugą połowę za oceny i dodatkową aktywność szkolną. Dlatego uczniowie już teraz mogą obliczyć, ile mają ich w obecnej chwili. Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów: z języka polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w szkole średniej. Za ocenę celującą dostaje się 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty.
Za świadectwo z wyróżnieniem można zyskać aż 7 dodatkowych punktów. Bonusowe 3 punkty otrzymują osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego. Ponadto, za osiągnięcia w różnych konkurach można zebrać od 2 do 10 punktów. Jednak nawet jeśli uczeń brał udział w wielu różnych konkursach i osiągnął w nich liczne sukcesy, nie może sumować punktów w sposób nieograniczony. Łącznie można otrzymać tu maksymalnie 18 punktów.
W Lublinie ponad 6 tys. miejsc
Szkoły ponadpodstawowe, które prowadzi Miasto Lublin przygotowały 6410 miejsc w 202 oddziałach rekrutacyjnych, w tym 115 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 69 oddziałów w technikach i 18 oddziałów w szkołach branżowych I stopnia. Z kolei dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest 214 miejsc w 24 oddziałach. W odniesieniu do obecnego roku szkolnego liczba oddziałów wzrośnie o ponad 30%.
- Wybór nowej szkoły to jedna z ważniejszych decyzji, która kształtuje ścieżkę edukacji na kolejne lata. Zachęcam kandydatów do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin. Placówki zapewniają zarówno ogólne kształcenie rozszerzone w zakresie wybranych przedmiotów, jak i kierunkowe, dając możliwość szkolenia w ponad 60 zawodach. Wszystkim ośmioklasistom życzę powodzenia na egzaminach i zapraszam do naszych szkół - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds oświaty i wychowania.
Komentarze (0)