Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy: Jarosław Kaczyński zapowiada budowę zapory na granicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Facebook

Stan wyjątkowy: Jarosław Kaczyński zapowiada budowę zapory na granicy - Zdjęcie główne

Briefing Prezesa PiS, Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, Komendanta Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi i Komendanta podlaskiego oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzeja Jakubaszka | foto Screen - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej, zapowiedział Jarosław Kaczyński - wicepremier i prezes rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Odniósł się też do sytuacji na granicy. - Wszystko jest cyniczną i brutalną akcją służb, kierowanych przez prezydenta Łukaszankę - skomentował Jarosław Kaczyński.

Reklama

Odwet za wspieranie opozycji

Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Dlatego polski rząd wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy, który obowiązuje w części województwa lubelskiego i województwa podlaskiego. W przypadku Lubelszczyzny chodzi o powiat bialski i powiat włodawski. Stan wyjątkowy miał obowiązywać do 1 października, ale został przedłużony o kolejne 60 dni.

W Białymstoku odbyło się spotkanie, w którym wziął udział Jarosław Kaczyński - wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się do sytuacji na granicy.

- Jest to rodzaj wojny hybrydowej prowadzonej z naszym państwem. Sytuacja wygląda tak: nie ma tu żadnego naporu ze strony uchodźców. Przyjeżdżają migranci ekonomiczni, są właściwie przywożeni. Akcja organizowana jest przez władze Białorusi za zgodą Federacji Rosyjskiej. Są najpierw przechowywani w Mińsku w hotelach, a następnie są przewożeni samochodami, często służbowymi na granicę - mówił Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że jest to bardzo niewielka grupa z Afganistanu, a niektórzy z nich są wieloletnimi mieszkańcami Federacji Rosyjskiej. Zdaniem wicepremiera imigranci są "wpuszczani po to, żeby najpierw biwakować gdzieś w pobliżu od linii granicznej".

- Przy czym służby ochrony granic całkowicie to tolerują, są tam obecne bardzo często. Można to zobaczyć na filmach, które oglądaliśmy. Ci ludzie są następnie prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. Zdarza się, nie potrafię powiedzieć jak często, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą np. w przecinaniu zapór, drutów, wspomagają tę próbę, skądinąd nieudaną, sforsowania granicy - dodawał Kaczyński, w którego opinii imigranci "specjalnie doprowadzani są do słabego stanu zdrowia". - Oni po pierwsze nie najlepiej znoszą temperaturę, bo pochodzą z innej strefy geograficznej. A używanie dzieci to ich metoda, która ma nas, czyli Polskę, zmusić do przyjmowania ich. Wszystko jest cyniczną i brutalną akcją służb, kierowanych przez prezydenta Łukaszankę. Z naszych danych wynika, że akcja planowana była już wiele miesięcy temu, jako odwet za wspieranie opozycji białoruskiej - podkreślał.

Chcą budowy "bardzo poważnej zapory"

Jednocześnie zapowiedział, budowę zapory na granicy Polski z Białorusią. Wyjaśniał, że doświadczenie państw np. Węgier, czy Grecji, pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda.

- Omawialiśmy również decyzje podjęte także w sferze finansowej o budowie tam bardzo poważnej zapory - mówił Kaczyński.

Pozostałą część artykułu przeczytasz tutaj.

Artykuł pochodzi z portalu pulawy.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy