Złożono kwiaty, odznaczono i wyróżniono zasłużonych
W ramach uroczystościach okolicznościowych złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi bohaterskim Legionom Józefa Piłsudskiego, gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza oraz Legionistów na cmentarzu przy ul. Białej.
- Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie przez Lublin i Lubelszczyznę wiodła droga ku wolności. Droga, która zwieńczenie swoje miało w 1918 roku. Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim odznaczonym i wyróżnionym za kultywowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za marzenie o wolnej Polsce - mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.
Podczas uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.
- Polacy to ludzie wolni. Polacy to ludzie, którzy kochają suwerenność, niepodległość i wolność ponad wszystko. I tak jak mówił kard. Stefan Wyszyński, "jak orły, jak wolne ptaki, chcą szybować wysoko”. Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować Państwu za to, że mimo tego trudnego czasu pandemicznego gromadzicie się jak co roku w marszu, który upamiętnia jedną z najważniejszych bitew legionowych ziemi lubelskiej – bitwę pod Jastkowem - podkreślał Jan Józef Kasprzyk.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [GALERIA]
W 2003 r. lubelski oddział Związku Piłsudczyków przywrócił przedwojenną tradycję marszów na trasie Lublin – Jastków. Coroczne marsze odbywają się 3 sierpnia i mają na celu upamiętnienie bitwy pod Jastkowem.
Bitwa pod Jastkowem
Bitwa pod Jastkowem znajdującym się w powiecie lubelskim, była bitwą stoczoną w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 1915 roku między pododdziałami Legionów Polskich a wojskami rosyjskimi w rejonie miejscowości Jastków. Bitwa należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, w trakcie której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków i Józef Piłsudski jako głównodowodzący. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za chrzest bojowy formacji.
Straty po bitwie wyniosły 70 zabitych i około 200 rannych w 4 pułku, a w I Brygadzie - łącznie w 1. 5. i 7. pułku było 19 zabitych i 119 rannych.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: 73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - Żołnierza Wyklętego. Złożono kwiaty i zapalono znicze [GALERIA]
Tuż po bitwie, w Jastkowie powstał cmentarz, na którym pochowano wszystkich zmarłych, niezależnie od wyznania i narodowości. Cmentarz umiejscowiono przy szosie Lublin-Garbów, w miejscu wybranym przez uczestników bitwy.
Komentarze (0)