W ramach wdzięczności
Biskup pomocniczy senior Edward Frankowski urodził się w Kępie Rzeczyckiej w 1937 r. Po studiach w seminarium duchownym w Przemyślu święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. Jako duszpasterz pracował w Hyżnem koło Rzeszowa, Jaśle a od 1967 roku w Stalowej Woli. Był kapelanem "Solidarności” w latach 1980–1992 w Stalowej Woli. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 r., przyjmując za dewizę biskupią: "Christus vincit” (Chrystus zwycięża).
W odczytanym liście, ks. Mirosław Kalinowski - rektor KUL podkreślił wdzięczność społeczności akademickiej za wieloletnią posługę jubilata naznaczoną przede wszystkim wiernością dewizie Deo et Patrie - Bogu i Ojczyźnie, dewizie uniwersytetu.
- To tym przesłaniem kierowałeś się w ciemnych czasach komunistycznego totalitaryzmu, gdy byłeś kapelanem "Solidarności" i gorliwym obrońcą robotników - wskazał rektor KUL.
W skierowanym do jubilata liście rektor
KUL podkreślił Jego zaangażowanie i wkład w kształtowanie KUL w Lublinie oraz w Stalowej Woli.
- Już w 1967 roku organizowałeś Księże Biskupie w tej parafii wykłady z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki rodziny. Założyłeś wojewódzki oddział Towarzystwa Przyjaciół KUL i czynnie działałeś na rzecz utworzenia Filii naszego uniwersytetu w Stalowej Woli, pomimo przeszkód stwarzanych przez komunistyczne władze - wskazał prof. Kalinowski. Rektor KUL podkreślił także, że dzięki determinacji i zaangażowaniu Jubilata, Filia KUL istnieje dziś w tym mieście i realizuje plan rozwoju, otwierając nowe kierunki studiów, które poszerzają ofertę edukacyjną dla młodych ludzi w tym regionie. Wielokrotnie powtarzałeś, że konieczne jest nie tylko nauczanie i przekazywanie kompetencji, ale także kształtowanie charakterów i postaw młodzieży - podkreślił rektor KUL.
Z okazji diamentowego jubileuszu święceń kapłańskich, reprezentujący wspólnotę KUL prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji, przekazał biskupowi Frankowskiemu Medal Jubileuszowy 100-lecia KUL.
Pełna treść listu Rektora KUL
Lublin, 15 sierpnia 2021 r.
Ekscelencjo,
Czcigodny Księże Biskupie,
dziś, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest także dniem Twojej kolejny rocznicy urodzin, społeczność Stalowej Woli zgromadziła się w Bazylice Konkatedralnej p.w. Matki Bożej Królowej Polski, by dziękować Bogu za wielki dar sześćdziesięciu lat kapłaństwa swojego biskupa - Edwarda Frankowskiego. Do tego radosnego dziękczynienia przełącza się również wspólnota akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Trudno nam dziś wyrazić, jak bardzo
jesteśmy wdzięczni za Twoją wieloletnią posługę, naznaczoną przede wszystkim wiernością dewizie Deo et Patrie - Bogu i Ojczyźnie, dewizie naszego uniwersytetu, którego jesteś dostojnym absolwentem i doktorem. To tym przesłaniem kierowałeś się w ciemnych czasach komunistycznego totalitaryzmu, gdy byłeś kapelanem "Solidarności" i gorliwym obrońcą robotników.
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu Twojego zaangażowania i wkładu w kształtowanie KUL w Lublinie, a także w Stalowej Woli. Już w 1967 roku organizowałeś Księże Biskupie w tej parafii wykłady z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki rodziny. Założyłeś wojewódzki oddział Towarzystwa Przyjaciół KUL i czynnie działałeś na rzecz utworzenia Filii naszego uniwersytetu w Stalowej Woli, pomimo przeszkód stwarzanych przez komunistyczne władze. Dzięki Twojej determinacji i zaangażowaniu, Filia KUL istnieje dziś w tym mieście i realizuje plan rozwoju, otwierając nowe kierunki studiów, które poszerzają ofertę edukacyjną dla młodych ludzi w tym regionie. Wielokrotnie powtarzałeś, że konieczne jest nie tylko nauczanie i przekazywanie kompetencji, ale także kształtowanie charakterów i postaw młodzieży.
Księże Biskupie, w roku jubileuszu sześćdziesięciolecia Twojego kapłaństwa, społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dziękuje za Twoją służbę i poleca Bogu, przez wstawiennictwo Maryi, dalsze lata Twojej posługi.
Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jana Pawła II
Komentarze (0)