reklama
reklama

Województwo lubelskie: 60-lecie święceń kapłańskich bpa seniora Edwarda Frankowskiego. Władze KUL przekazały list i medal

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: 60-lecie święceń kapłańskich bpa seniora Edwarda Frankowskiego. Władze KUL przekazały list i medal - Zdjęcie główne

60-lecie święceń kapłańskich bpa seniora Edwarda Frankowskiego. Władze KUL przekazały list i medal | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli świętowano 60 lat posługi kapłańskiej biskupa pomocniczego Diecezji Sandomierskiej seniora Edwarda Frankowskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II reprezentował ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji, który odczytał list gratulacyjny rektora KUL i przekazał Jubilatowi medal 100-lecia KUL.
reklama

W ramach wdzięczności
 
Biskup pomocniczy senior Edward Frankowski urodził się w Kępie Rzeczyckiej w 1937 r. Po studiach w seminarium duchownym w Przemyślu święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. Jako duszpasterz pracował w Hyżnem koło Rzeszowa, Jaśle a od 1967 roku w Stalowej Woli. Był kapelanem "Solidarności” w latach 1980–1992 w Stalowej Woli. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 r., przyjmując za dewizę biskupią: "Christus vincit” (Chrystus zwycięża).
 
 
W odczytanym liście, ks. Mirosław Kalinowski - rektor KUL podkreślił wdzięczność społeczności akademickiej za wieloletnią posługę jubilata naznaczon​ą​ przede wszystkim wiernością dewizie Deo et Patrie - ​Bogu i Ojczyźnie, dewizie uniwersytetu.
 
- ​To tym przesłaniem kierowałeś się w ciemnych czasach komunistycznego totalitaryzmu​,​ gdy byłeś kapelanem "Solidarności" i gorliwym obrońcą robotników - wskazał rektor KUL.

W skierowanym do jubilata liście rektor KUL podkreślił ​Jego zaangażowanie i wkład w kształtowanie​ KUL​ w Lublinie​ oraz w ​Stalowej ​W​oli. 
 
- ​Już w 1967 roku organizowa​łeś​ ​K​sięże ​B​iskupie w tej parafii wykłady z zakresu psychologii​, ​socjologii i pedagogiki rodziny. ​Z​ałożyłeś ​wojewódzki oddział ​Towarzystwa ​Przyjaciół ​KUL​ i czynnie działałeś​ na rzecz utworzenia ​Filii​ naszego uniwersytetu w ​S​talowej ​W​oli​,​ pomimo przeszkód stwarzanych przez komunistyczne władze - wskazał prof. Kalinowski. ​Rektor KUL podkreślił także, że dzięki ​determinacji i zaangażowaniu​ Jubilata,​ ​Filia KUL​ istnieje dziś w tym mieście i realizuje plan rozwoju​,​ otwierając nowe kierunki studiów​,​ które poszerzają ofertę edukacyjną dla młodych ludzi w tym regionie. Wielokrotnie powtarzałeś​,​ że konieczne jest nie tylko nauczanie i przekazywanie kompetencji​,​ ale także kształtowanie charakterów i postaw młodzieży - podkreślił rektor KUL.
 

Z okazji diamentowego jubileuszu święceń kapłańskich, reprezentujący wspólnotę KUL prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji, przekazał biskupowi Frankowskiemu Medal Jubileuszowy 100-lecia KUL.

Pełna treść listu Rektora KUL

Lublin, 15 sierpnia 2021 r.

Ekscelencjo,

Czcigodny Księże Biskupie,

​dziś​,​ 15 sierpnia​,​ w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny​,​ która jest tak​że ​dniem ​T​wojej kolejny rocznicy urodzin​,​ społeczność ​S​talowej ​W​oli zgromadziła się w ​Bazylice ​K​onkatedralnej p​.w.​ ​M​atki Bożej ​K​rólowej Polski​,​ by dziękować Bogu za wielki dar ​sześćdziesięciu​ lat kapłaństwa swojego biskupa ​- ​Edwarda Frankowskiego. Do tego radosnego dziękczynienia przełącza się również ​w​spólnota akademicka ​Katolickiego ​U​niwersytetu ​L​ubelskiego Jana Pawła II. Trudno nam dziś wyrazić​,​ jak bardzo jesteśmy wdzięczni za ​T​woją wieloletnią posługę​,​ ​​naznaczon​ą​ przede wszystkim wiernością dewizie ​Deo et Patrie - ​Bogu i Ojczyźnie, dewizie naszego uniwersytetu​,​ którego jesteś dost​ojnym​ absolwentem i doktorem.​ ​To ​tym​ przesłaniem kierowałeś się w ciemnych czasach komunistycznego totalitaryzmu​,​ gdy byłeś kapelanem ​"S​olidarności​"​ i gorliwym obrońcą robotników.
 
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu Twojego zaangażowania i wkładu w kształtowanie KUL w Lublinie, a także w Stalowej Woli. Już w 1967 roku organizowałeś Księże Biskupie w tej parafii wykłady z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki rodziny. Założyłeś wojewódzki oddział Towarzystwa Przyjaciół KUL i czynnie działałeś na rzecz utworzenia Filii naszego uniwersytetu w Stalowej Woli, pomimo przeszkód stwarzanych przez komunistyczne władze. Dzięki Twojej determinacji i zaangażowaniu, Filia KUL istnieje dziś w tym mieście i realizuje plan rozwoju, otwierając nowe kierunki studiów, które poszerzają ofertę edukacyjną dla młodych ludzi w tym regionie. Wielokrotnie powtarzałeś, że konieczne jest nie tylko nauczanie i przekazywanie kompetencji, ale także kształtowanie charakterów i postaw młodzieży.
 
Księże Biskupie, w roku jubileuszu sześćdziesięciolecia Twojego kapłaństwa, społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dziękuje za Twoją służbę i poleca Bogu, przez wstawiennictwo Maryi, dalsze lata Twojej posługi.
 
Ks​.​ pro​f.​ d​r​ hab​.​ Mirosław Kalinowski
Rektor ​Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego​
Jana Pawła II

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama