Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić. Wzrosną limity przychodów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Województwo lubelskie: Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić. Wzrosną limity przychodów - Zdjęcie główne

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić. Wzrosną limity przychodów | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Limity dodatkowych przychodów dla emerytów i rencistów będą wyższe od dotychczasowych. Osoby pobierające świadczenia będą mogły dorobić do swoich świadczeń o ponad 100 zł więcej.

Reklama

Wysokość limitów zależy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Pierwszy próg od grudnia wzrośnie do 3960,20 zł brutto, a dodatkowe zarobki do tej kwoty nie będą mieć wpływu na wypłatę emerytury lub renty.

- Po przekroczeniu progu świadczenie jest odpowiednio zmniejszane (ale tylko za miesiące, w których doszło do przekroczenia). Dopiero gdy zarobki są wyższe od drugiego progu, wypłata świadczenia nie przysługuje za dany miesiąc w całości. Ten drugi limit od grudnia będzie wynosił 7354,50 zł brutto. Nowe progi przychodów będą obowiązywać przez trzy miesiące - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Są jednak dwa wyjątki. Pierwszy dotyczy emerytów, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny: 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Te osoby mogą dorabiać do emerytur bez ograniczeń i nie obowiązują ich limity. Z kolei drugi wyjątek dotyczy osób pobierających renty socjalne, które obowiązuje tylko jeden próg. Jeśli ich dodatkowe przychody przekroczą w przyszłym miesiącu 3960,20 zł brutto, to wypłata renty za ten miesiąc nie będzie przysługiwać.

- To jednak zmieni się od stycznia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Osoby pobierające renty socjalne od przyszłego roku będą mogły dorabiać do świadczenia na takich samych zasadach, jak pozostali renciści. To znaczy, że po przekroczeniu pierwszego progu renta socjalna będzie zmniejszana, a dopiero po przekroczeniu drugiego progu (7354,50 zł w styczniu/lutym) wypłata nie będzie przysługiwać - informuje Małgorzata Korba.

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy