Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Katolicy mogą jeść mięso w Sylwestra. Metropolita Lubelski udzielił dyspensy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Katolicy mogą jeść mięso w Sylwestra. Metropolita Lubelski udzielił dyspensy - Zdjęcie główne

Katolicy mogą jeść mięso w Sylwestra. Metropolita Lubelski udzielił dyspensy | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Metropolita Lubelski udzielił dyspensy wszystkim katolikom na Sylwestra, jeśli chodzi o wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa. Ma to związek z tym, że Sylwester wypada w piątek.

Reklama

Miłosierdzie zamiast wstrzemiężliwości

W Kościele Katolickim w piątki powinno zachować się wstrzemiężliwość od jedzenia mięsa, ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym piątek jest dniem pokutnym. Ale Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru. Dyspensa obowiązuje w Sylwestra, czyli w piątek (31 grudnia). Została udzielona wszystkim wiernym Archidiecezji Lubelskiej i osobom przebywającym w tym dniu na terenie Archidiecezji.

Metropolita zachęcił jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty. Chodzi o uczynki miłosierdzia i pobożności.

Pełna treść dyspensy

Biorąc pod uwagę dobro duchowe wiernych, zgodnie z kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz uwzględniając normy zawarte w kan. 1245 i 1250 KPK, udzielam dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru piątku 31 grudnia 2021 r.

Jednocześnie usilnie zachęcam wszystkich wiernych, którzy skorzystają z dyspensy do zadośćuczynienia obowiązkowi pokuty w wybranej formie (np. wypełnienie uczynków miłosierdzia, pobożności, jałmużny).

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy