Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Kolej przebuduje przystanki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Kolej przebuduje przystanki - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: Kolej przebuduje przystanki | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych, w województwie lubelskim zostanie przebudowana część przystanków. Chodzi m.in. o miejscowości w powiecie ryckim i łukowskim.

Reklama

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

W maju przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", przedłożoną przez Ministra Infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: 

- Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie nowych lub zmodernizowanie istniejących przystanków kolejowych, a także prace związane z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów - informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W Programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Inwestycje na Lubelszczyźnie

Korzystniejsza dla mieszkańców Sarnowa lokalizacja kolejowego przystanku i wygodniejsze perony w Leopoldowie mają ułatwić dostęp do pociągów na linii Dęblin – Łuków. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace w ramach rządowego programu. Program obejmuje 16 zadań na Lubelszczyźnie.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych ma poprawić dostęp do kolei i zapewnić lepsze warunki podróży w powiatach ryckim i łukowskim – szczególnie w miejscowościach Leopoldów i Sarnów. To pierwsze inicjatywy PLK realizowane w ramach tzw. programu przystankowego na Lubelszczyźnie.

- Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zapewnia  ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także na Lubelszczyźnie. Nowe perony w Sarnowie i Leopoldowie to krok do budowania atrakcyjnej oferty podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Rozwój sieci kolejowej oprócz projektów o dużej skali, jak modernizacja linii Lublin – Warszawa, Lublin – Stalowa Wola, to również inwestycje lokalne zwiększające i ułatwiające dostęp do kolei. Dzięki przebudowie przystanków w Leopoldowie i Sarnowie mieszkańcy będą wygodniej korzystać z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Dęblina i Łukowa - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Sarnowie przystanek będzie bliżej przejazdu kolejowo-drogowego, co ma skrócić dostęp do pociągów podróżnym dojeżdżającym do kolei samochodami. Z kolei nowe wyższe perony mają ułatwić wsiadanie i wysiadanie. Oprócz tego, obok przystanku zostanie zmodernizowany przejazd kolejowo-drogowy. Zaś wyposażenie skrzyżowania w sygnalizację świetlną i dźwiękową ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Powstanie też parking typu Parkuj & Jedź.

CZYTAJ TAKŻE: 

W Leopoldowie podróżni również skorzystają z dwóch nowych wyższych peronów. Będą też nowe wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy i jaśniejsze oświetlenie. Z peronów dogodniej skorzystają podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się, bo przewidziano pochylnie. Natomiast z myślą o potrzebach osób niedowidzących i niewidomych zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające. Rozpoczęcie prac jest planowane jeszcze w tym roku, a zakończenie w III kwartale 2022 r. w Leopoldowie oraz w połowie 2023 r w Sarnowie.

Program Przystankowy w Lubelskiem

W województwie lubelskim, oprócz Leopoldowa i Sarnowa, przebudowane będą perony na stacjach i przystankach: Bystrzyca, Kraśnik, Złojec, Wólka Niedzieliska, Klemensów, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt, Zamość Starówka, Zamość Wschód, Siedliska Tomaszowskie oraz Chotyłów.

W ramach programu powstaną 3 nowe przystanki: Żurawnica i Oseredek na linii Rejowiec – Hrebenne (nr 69) oraz Łagiewniki na linii Lublin – Łuków (nr 30). Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Jeszcze we wrześniu PLK zamierzają ogłosić przetargi na budowę i przebudowę przystanków Zamość Starówka, Zamość, Wschód, Kraśnik i Łagiewniki.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy