- Przygodę z wojskiem rozpoczęło właśnie 45 ochotników z województwa lubelskiego, w tym 11 kobiet. Średnia wielu to 31 lat, a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Wśród kandydatów do terytorialnej służby wojskowej są studenci, uczniowie szkół o profilu mundurowym oraz przedstawiciele różnych zawodów w tym, m.in.: nauczyciel, magazynier, fotograf, mechanik, rolnik, radca prawny, fryzjer, górnik, opiekun medyczny, stolarz, fizjoterapeuta - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kandydaci przeszli formalności ewidencyjne. Potem zostali wyposażeni w mundury i sprzęt etatowy żołnierza OT. Kolejnym etapem był test sprawności fizycznej z trzech dyscyplin: marszobieg na dystansie 3 km, skłony tułowia, czyli tzw. brzuszki oraz pompki. Następnie rozpoczęli naukę podstaw żołnierskiego rzemiosła na obiektach wojskowych w Chełmie i pobliskim Srebrzyszczu.
W trakcie szkolenia ochotnicy mają nabyć umiejętności niezbędne żołnierzowi do przetrwania na współczesnym polu walki. Oprócz wiedzy i umiejętności taktycznych, strzeleckich, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej, przyszłych żołnierzy czekają zajęcia z musztry i znajomości regulaminów. Na koniec ochotnicy złożą uroczystą przysięgę na sztandar 2 LBOT, która odbędzie się 21 maja. Szkolenie podstawowe otwiera trwający trzy lata cykl szkoleniowy podczas, którego terytorialsi przejdą szkolenia indywidualne, specjalisty oraz zgrywające, organizowane w terenie, czyli w stałych rejonach odpowiedzialności, w koszarach i na poligonach.
Najbliższe wcielenie do 2 LBOT dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego odbędzie się 1 lipca., a dla żołnierzy rezerwy 23 lipca. Osoby zainteresowane powinny udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), w celu złożenia wniosku o powołanie do służby lub skorzystać z pomocy rekrutera - kontakty dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
Komentarze (0)