reklama
reklama

Województwo lubelskie: Pediatria potrzebuje pomocy? Opozycja sygnalizuje problemy, wojewoda odpowiada

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Pediatria potrzebuje pomocy? Opozycja sygnalizuje problemy, wojewoda odpowiada - Zdjęcie główne

Pediatria potrzebuje pomocy? Opozycja sygnalizuje problemy, wojewoda odpowiada | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZaniżoną wycenę świadczeń i brak pieniędzy na kształcenie lekarzy, wymieniają lubelscy parlamentarzyści, mówiąc o problemach oddziałów pediatrycznych w województwie lubelskim. Do ich słów odniósł się wojewoda lubelski.
reklama

Ograniczanie i zamykanie oddziałów 

W poniedziałek (15 listopada) zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny, który rozmawiał o sytuacji pediatrii w województwie lubelskim. Na takich oddziałach brakuje miejsc lub oddziały wcale nie działają. Na spotkaniu byli obecni dyrektorzy szpitali, wojewoda lubelski, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii oraz dyrektor lubelskiego NFZ. W trakcie konferencji prasowej tego samego dnia, lubelscy politycy odnieśli się do tematu posiedzenia LZP.

reklama
reklama

- Dochodzi do ograniczania liczby łóżek pediatrycznych i zamykania oddziałów dziecięcych. W związku z tym mamy sytuację, że na SOR szpitala dziecięcego w Lublinie trafia nawet 280 pacjentów w ciągu doby, a 100-200 to codzienny standard - mówił poseł Michał Krawczyk (Koalicja Obywatelska), który jest przewodniczącym LZP.

reklama

Według posła Krawczyka problem stanowi zaniżona wycena świadczeń w pediatrii. - W niektórych przypadkach wycena jest zaniżona nawet 2,5-krotnie. To oznacza, że dla podmiotów prowadzących szpitale, prowadzenie oddziałów pediatrycznych wiąże się z ogromnymi stratami, mimo że jest bardzo duże zapotrzebowanie na te świadczenia - wyjaśniał.

- Wycena procedur medycznych w pediatrii nie zmieniła się od 10 lat. Na Lubelszczyźnie są jedne z najniższych wycen w kraju. Potrzebne jest też odpowiednie wynagrodzenie, bo specjaliści odpływają do sektora prywatnego, a tak być nie powinno - dodawała posłanka Marta Wcisło (KO).

reklama

- Przez ustawę covidową, NFZ nie ma możliwości kontrolowania szpitali jakie jest obsadzenie kadrowe. Niektóre szpitale ukrywają fakt, że nie mają wystarczającej ilości lekarzy. To jest skrajna patologia - stwierdził senator Jacek Bury (Polska 2050 Szymona Hołowni). - To, że mamy zapaść w służbie zdrowia, to efekt tego, że żadna z poprzednich ekip rządzących nie podjęła reformy ochrony zdrowia. I konsekwencje tego widzimy dzisiaj na przykładzie pediatrii.

Kształcenie lekarzy 

Następnego dnia, czyli we wtorek, do sprawy odniósł się Lech Sprawka - wojewoda lubelski. Zareagował na słowa senatora, który w trakcie poniedziałkowej konferencji stwierdził, że "rządzący nie chcą dać pieniędzy na kształcenie nowych kadr". Sprawka podkreślił, że proces wykształcenia lekarza pediatry trwa 12 lat.

Pozostałą część artykułu przeczytasz tutaj.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu pulawy.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama