Podczas upałów tracimy wodę bardzo szybko - poprzez pocenie się i odparowywanie jej ze skóry - co może kończyć się odczuwaniem nieprzyjemnych objawów odwodnienia oraz gorszymi konsekwencjami - udarem cieplnym, utratą przytomności, a w końcu - koniecznością hospitalizacji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak pić więcej wody, by nie dopuścić do jej nadmiernej utraty. Jakie są więc najlepsze sposoby na nawodnienie latem i skąd powinniśmy wiedzieć, że należy uzupełnić poziom płynów w organizmie? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat i zadbaj o swoje zdrowie podczas upałów!
Jak rozpoznać objawy odwodnienia organizmu?
Tak jak zostało to wspomniane, niedostateczne nawodnienie organizmu może skutkować jego odwodnieniem. Pierwszy jego objaw to… uczucie pragnienia. Wiele osób dopiero po jego pojawieniu się sięga po butelkę czy szklankę z wodą, jednak tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy dopuszczać do powstania wrażenia pragnienia - w tym celu należy spożywać wodę małymi porcjami, regularnie, przez cały dzień.
Inne, dokuczliwe objawy odwodnienia organizmu to przede wszystkim wysuszenie błon śluzowych - uczucie suchości w oczach, ustach i w nosie, a także wysuszenie i spękanie warg. Dodatkowo przy odwodnieniu może boleć nas głowa, pojawia się uczucie osłabienia organizmu, senność, wzmożone pragnienie, brak chęci oddawania moczu. Wówczas należy szybko zareagować, dostarczając do organizmu wodę (pijąc ją powoli, małymi łykami), by nie doszło do utraty przytomności i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.
Jak pić więcej wody? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów
Wiele osób, mimo wiedzy na temat niebezpieczeństw związanych z odwodnieniem, ma duży problem z wypijaniem odpowiednich ilości płynów. Istnieje jednak kilka sposobów na nawodnienie latem, które warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny. Wśród nich warto wyróżnić:
• zapewnienie obecności wody w zasięgu wzroku - a więc postawienie szklanki lub butelki przy stanowisku pracy czy w miejscu, w którym zazwyczaj wykonujemy codzienne czynności;
• kupienie wielorazowej butelki z podziałką, która będzie motywować nas do picia kolejnych porcji (dzięki temu również dokładnie kontrolujemy ilość wypijanej wody);
• ograniczenie spożywania napojów moczopędnych, odwadniających, a więc kawy, herbaty czy konkretnych ziół (na przykład pokrzywy);
• spożywanie pokarmów bogatych w wodę - wśród nich króluje oczywiście arbuz, a oprócz niego - pomidory, ogórki, melony i inne produkty;
• dodawanie do wody dodatków smakowych - plastrów cytryny czy pomarańczy, mięty, bazylii, a także preparatów wspierających nawodnienie - izotonikówi elektrolitów.
Nawodnienie organizmu latem pozwoli Ci cieszyć się z ciepłych dni w pełni - bez bólu głowy, uczucia pragnienia, z jasnym umysłem i ze skupieniem na pracy lub odpoczynku!
Komentarze (0)