Reklama

Reklama

Nie zapomnij złożyć wniosku o przedłużenie 500+. Ryzykujesz utratę świadczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie zapomnij złożyć wniosku o przedłużenie 500+. Ryzykujesz utratę świadczenia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Styczeń przyniósł zmiany w programie 500+. Obsługą świadczenia nie będą się już zajmowały samorządy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać wyłącznie przez internet, a pieniądze będą wypłacane tylko na konta bankowe.

Reklama

Kiedy trzeba złożyć wniosek o 500+

Wniosek o świadczenie 500+ będzie można złożyć od 1 lutego. Okres świadczeniowy trwa do 31 maja, 1 czerwca zacznie się kolejny - żeby zachować ciągłość wypłat świadczenia, trzeba zdążyć z wnioskiem do końca kwietnia, tym samym uzyskując prawo do świadczenia na kolejny rok - liczony od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego. Spóźnialscy będą musieli się liczyć z przerwą w wypłacie 500+.

Jeśli złożysz wniosek po 31 maja, to ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia:

- urodzenia dziecka,

- objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka, faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej albo w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

 

Jak składać wniosek o 500+

Nowością jest to, że wniosek do ZUS można złożyć wyłącznie elektronicznie.

Można to zrobić na trzy sposoby, przez:

- PUE ZUS,

- portal Empatia,

- bankowość elektroniczną.

 

 

Dzieci urodzone w 2022 r.

W przypadku świadczeń na nowo narodzone dziecko, należy wniosek o 500 plus złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, wtedy ZUS przyzna świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

 

Gdzie szukać informacji

ZUS udziela informacji:

- pod infolinią 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00)

- w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres:cot@zus.pl)

- we wszystkich placówkach ZUS.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy