Art. 139 Konstytucji RP daje prezydentowi możliwość zastosowania prawa łaski, z którego nie może skorzystać w stosunku do osób skazanych przez Trybunał Stanu.
Głośne ułaskawienie dotyczyło Mariusza Kamińskiego – polityka Prawa i Sprawiedliwości z województwa lubelskiego i jego partyjnego kolegi Macieja Wąsika. Politycy zostali skazani w grudniu 2023 roku prawomocnym wyrokiem sądu na 2 lata więzienia, a także 5 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Wyrok dotyczył tzw. afery gruntowej. Już w styczniu 2024 roku Andrzej Duda ułaskawił obu przedstawicieli PiS.
O tym skandalu mówiła cała Polska. W 2020 roku Duda ułaskawił pedofila, który przez wiele lat molestował swoją nieletnią córkę.
Od kilku dni głośno jest o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza. Prezydent zastosował wobec niego prawo do ułaskawienia i odpuścił orzeczoną przez sąd karę w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki Babci Kasi. Babcia Kasia znana jest między innymi z marszów równości, opowiadania się po stronie osób homoseksualnych i walki o ich prawa. Akt łaski dotyczył darowania kary ograniczenia wolności.
Ułaskawiona została też Magdalena Ogórek, dziennikarka opowiadająca się po stronie Prawa i Sprawiedliwości. Dziennikarka wraz z Rafałem Ziemkiewiczem została skazana za swoją wypowiedź na antenie TVP Info. Dotyczyła ona Elżbiety Podleśnej i rozpowszechnienia przez aktywistkę wizerunku Matki Bożej z tęczową aureolą.
Byli też agenci CBA. W kwietniu ubiegłego roku prezydent Duda ułaskawił dwóch agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Skazani zostali w tzw. aferze gruntowej.
Jak ułaskawiali poprzednicy?
Aleksander Kwaśniewski będąc prezydentem od 1995 roku do 2005 roku, ułaskawił 4302 osoby.
Jego następca, Lech Wałęsa od 1990 roku do 1995 roku ułaskawił 3454.
Bronisław Komorowski ułaskawił 360 osób.
Lech Kaczyński aktów ułaskawienia podpisał 201.
Andrzej Duda jest w tym zestawieniu na samym końcu. Podpisał on 146 aktów łaski i 970 razy odmówił.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.