Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Trwa kwalifikacja wojskowa. Wzywane są też kobiety, obecni są terytorialsi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: Trwa kwalifikacja wojskowa. Wzywane są też kobiety, obecni są terytorialsi - Zdjęcie główne

Trwa kwalifikacja wojskowa | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 18 500 mężczyzn i kobiet przystąpi w tym roku do kwalifikacji wojskowej w regionie lubelskim. Przy komisjach swoje punkty informacyjne przygotowali rekruterzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zachęcają, by wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama

Po blisko półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wróciła kwalifikacja wojskowa. Na Lubelszczyźnie rozpoczęła się ona 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada. Przed powiatowe komisje obligatoryjnie stawi się w sumie ponad 18 500 18 i 19-latków. To podwójny rocznik, bo ubiegłoroczna kwalifikacja została przerwana przez pandemię. Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 24 miejscach. Komisje powoływane są na szczeblu powiatu i orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.

 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych pojawią się rekruterzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Żołnierze opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią korzyści, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z rekruterami można również umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, korzystając ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

CZYTAJ TAKŻE: 

- Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i podjąć decyzje dotyczące dalszego rozwoju życiowego. Służba w WOT stwarza możliwość pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają: mężczyźni urodzeni w 2002 r., mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kat. B). Kwalifikacja dotyczy też kobiet urodzonych w latach 1997-2002 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierające lub kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych oraz osoby, która ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy