reklama
reklama

Wojna w Ukrainie: Lubelscy terytorialsi pomagają uchodźcom przy granicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojna w Ukrainie: Lubelscy terytorialsi pomagają uchodźcom przy granicy - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLubelscy terytorialsi zostali skierowani do pracy w punktach recepcyjnych przy granicy polsko-ukraińskiej. W punktach przyjmowane są osoby uciekające przed wojną na Ukrainie.
reklama

Od czwartku (24 lutega) trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski przyjeżdżają osoby uciekające przew dojną na Ukrainie. W pobliżu orzejśc granicznych - na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego powstały specjalne punkty recepcyjne. Uchodźcy mogą w nich odpocząc, otrzymać niezbędne informacje i zostać przekierowani oraz przetransportowani do miejsc pobytu w Polsce.

Na wniosek wojewody lubelskiego do pracy w punktach recepcyjnych na Lubelszczyźnie zostali skierowani terytorialsi. Oznacza to, że działania rozpoczęła Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców przy 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają prace 7 punktów recepcyjnych w regionie: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Horodle, Lubyczy Królewskiej, Hrubieszowie, Chełmie oraz Tomaszowie Lubelskim.

reklama

- Zadania żołnierzy polegają, m.in. na rejestracji uchodźców, wypełnianiu dokumentacji, kierowaniu ruchem, wydawaniu uchodźcom ciepłych posiłków oraz rozładunku transportów z żywnością i darami. Lubelska brygada udostępnia również autokary wojskowe, którymi uchodźcy transportowani są z punktów recepcyjnych do miejsc przebywania na terenie RP - wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. - Zadania w ramach Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców realizują również psychologowie 2 LBOT, którzy we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie zrealizowali szkolenie dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie prowadzenia rozmów z nieletnimi na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

reklama

Celem Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji oraz funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład grup wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

reklama

- Zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy jest jednym z elementów umacniania morale i motywacji do walki żołnierzy ukraińskich. Terytorialsi będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy - dodaje por. Gaborek.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama